Коледно чудо ще е да повярваме в себе си


Стандарт

Германците са по-сърдечни от нас, милосърдието ни е измамно. Трудно е да почувстваш Бог в центъра на София, казва Любомир Братоев

Рокер, журналист, инженер, пътешественик и ерудит. Това са само част от превъплъщенията на протодякон Любомир Братоев. Иначе е бил дори екскурзовод и шофьор на такси в Берлин. Пребродил е Европа, а кракът му е стъпвал от върха на Килиманджаро през вулкана Котопака до о-в Ливингстън на Антарктида. Тази година два пъти е извървял древния път до Сантяго де Компостела. Най-хубаво обаче му е под подуянския кестен и пред олтара на храм "Св. Ал. Невски". Случват ли се чудеса на Коледа, добри хора ли са българите и за какво да се помолим на Бъдни вечер, дякон Братоев споделя пред "Стандарт".

Дякон Братоев, къде човек е най-близо до Бог? В храма, на Антарктида или пък на Килиманджаро?
– Господ е навсякъде. Безспорно обаче в храма си най-близо до Бог. Неслучайно на всички църкви пише: "Това е моят дом. Дом за молитва". Разбира се, когато човек е сред природата – дали на върха на планината или сред ледовете на Антарктида, усеща много силно доброто, което е създало света. Малко е трудно в центъра на София, сред смърдящите коли, да почувстваш Бог.

– На Коледа по-лесно ли отваряме сърцето си за Бог?
– Да, по празниците наистина ставаме по-добри. Излизаме от ежедневния си нервен ритъм, по-щедри сме. Ето, много хора отварят сърцата си именно на Коледа. Вижте колко благотворителни кампании се правят. Вярно е, веднъж в годината, но все пак…

– Благотворителността по Коледа не е ли поза? Може ли доброто да е лицемерно?
– Критериите за това какво е добро са много и различни. Във всеки случай то не може да е лицемерно. Добрината си е добрина, макар и веднъж в годината.

– А заразително ли е доброто?
– Звучи ми като перифраза на прословутия филм – "Заразно добро". Да, заразително е. И е хубаво да се налага. Направо да се рекламира. Защото в момента постоянно ни облъчват с лошите неща. Чуваш само ужасните новини, а доброто ти минава покрай ушите.

– Добри хора ли са българите?
– Ако критерият за доброта е да се откажеш от твоето, за да има за някой друг, тогава сме много лоши. Егоизмът е силно застъпен в обществото ни, няма защо да се заблуждаваме.

– Да, но се хвалим, че сме много милосърдни.
– Заблуждаваме се. Ние сме открити и бързо скъсяваме дистанцията, общувайки с другите. Оттам идва славата ни на много топли хора. Аз обаче съм живял 10 години в Германия и мога да кажа, че немците са много по-сърдечни от нас. Просто на тях им трябва повече време да скъсят дистанцията
Докато ние сме притворни. Лицемерието ни е наследство от комунизма и неговата амбиция да се налага фалшив морал.

– Казват, че на Коледа стават чудеса. Истина ли е?
– От църковна гледна точка – да. Две са големите чудеса. Първото е Рождеството, второто – Възкресението. Коледната магия е в това, че успяваме да разчупим канона, да излезем от материалното ежедневие и да се обърнем към духовните неща. Би било истинско чудо обаче, ако не се втурваме само да пазаруваме и да се гощаваме. А на Коледа да се съберем заедно с най-близките, да си простим и да продължим напред – по-честни и по-добри.

– Така ли става?
– За съжаление не. Най-голямата ни трагедия е, че след 1944 г. християнските традиции бяха потъпкани. Днес всички празнуват Коледа, но не знам дали разбират смисъла й. Бъдни вечер не е просто празникът, на който постим до полунощ и после си разменяме подаръци и хапваме месце. Принизили сме Коледа отново до материалните неща. На Бъдни вечер трябва да оценим онова, което имаме. А за да успеем, първо трябва да сме се отказали от него съзнателно. Затова се прави и постът.

– Какво коледно чудо пожелавате на българите?
– Да вярват в себе си. Това е чудото, от което имаме нужда. Време е у нас да има гражданско общество. Трябва да станем единни и уверени. Да не очакваме нищо даром, а да вземем съдбата си в ръце. Понякога, като гледам какви сме, направо се чудя как в България са се родили хора като Бенковски, Ботев или Левски. Днес няма и помен от техния дух. Начело на страната ни
винаги застават политици
които не искат или не знаят как да защитават интересите й. Напротив – само бързат да услужат на капризите на "покровителите" ни. Това е порочен кръг. Първо ние си търсим политик, дето да ни "оправи". После управниците си търсят по-голям брат – пак да ни "оправи".

– И все не се оправяме?
– Ами няма да се оправим – ако продължаваме така. Времето не работи за нас. Най-страшното е, че все по-прогресивно оглупяваме. Може да звучи конспиративно, но ми се струва, че някой има полза да сме невежи и неориентирани. Мисля, че глобализирането и уеднаквяването не е в интерес на България. В много области бяхме по-напред от Европа – в образованието например. Не виждам защо трябва да го принизяваме само за да достигнем европейските стандарти. И въпреки това да продължават да ни приемат за втора ръка хора в чужбина.

– Може би сме си го заслужили. Носят се легенди как се злепоставяме едни други на Запад…
– О, да, българите в чужбина не могат да се понасят, знам го от опит. Има един емигрантски виц: "Ако видиш в чужбина двама да се карат на улицата, значи са българи". Всички други, малко или много, се събират. Не и ние. Докато живеех в Берлин например, правех предаване за българите там. Беше и на немски, защото на германците, женени за нашенци, им беше много интересно да разберат повече за страната ни. Чужденците много му се радваха не и българите обаче. Вечно някой беше недоволен. Щом един нашенец в Берлин ми беше сърдит, че по телевизията съм показал грешна рецепта за яйца по панагюрски, представете си…

– Затова ли Бог ни наказва? Напоследък на всяка Коледа ни застигат нещастия.
– Това е суеверие. Наистина през последните години празникът беше помрачаван от различни трагедии – "Индиго", Ирак, Бяла. Тези дни също се проля невинна кръв. Бог обаче не ни наказва. Втълпяваме си, просто преди празници сме по-чувствителни. Господ е милостив и само ни предупреждава от време на време. Но трябва да имаме разума да разберем това предупреждение и да го осъзнаем.

– За какво ще се помолите на този Бъдни вечер?
– Ще се помоля най-вече за това да има повече усмивки по лицата ни. Ей така, дори без особена причина.

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...