Вселенският патриарх Вартоломей в Египет: „Тероризмът е чужд на всяка религия“



Сн.: Patriarchate.org

На 27 април Вселенският патриах Вартоломей взе участие в Междурелигиозната конференция за мир в известния ислямски университет Ал-Азхар в Кайро, заедно с папа Франциск, коптския патриарх Тавадрос и други религиозни лидери по покана на великия имам на Ал-Азхар шейх Ахмед ал Тайеб.

В речта си Вселенският патриарх акцентира върху нуждата от разграничаване на автентичното религиозно светоусещане от злокобните цели на тероризма: „През последните две десетилетия човечеството бе подложено на постоянни терористични атаки, които са причина за смъртта и болката на хиляди души, и които се превръщат в най-голямата заплаха и източник на страх за съвременните общества. Оттогава религиите често са под подозрение или са открито обвинявани, че подстрекават тероризма и насилието. Нашето ежедневие е изпълнено с ужасни новини за терористични атаки в името на религията…

Истината е , че насилието е отричане на основните религиозни убеждения и доктрини… С нашето присъствие тук, на тази важна конференция, искаме да се противопоставим поне на един предразсъдък:

ислямът не е равнозначен на тероризма, защото тероризмът е чужд на всяка религия

„Днес можем да се справим с предизвикателствата само ако сме заедно. Никой – народ, религия, наука или технология – не може да мисли, че ще разреши сам проблемите. Нашето бъдеще е общо, а начинът да вървим към него е едно пътуване, което трябва да направим заедно“. Както е казано в псалмите: „Колко хубаво и колко приятно е братя да живеят наедно!“, сподели патриарх Вартоломей.

В словото си Вселенският патриарх отбеляза още, че темата за религиозния фундаментализъм е била важна част от дневния ред и на състоялия се през юни миналата година в Крит Свят и Велик събор на Православната църква. Той цитира и част от текста на оповестената енциклика на Събора: „В наши дни преживяваме увеличаване на проявите на насилие в името на Бога. Изблиците на фундаментализъм в религиозните общности създават риск от укрепване на представата, че фундаментализмът е същностна част от явлението религия. Истината обаче е, че

фундаментализмът – като „ревност не по разум“ (срв. Рим.10:2) – се явява израз на болна религиозност

Истинският християнин, следвайки примера на разпнатия Господ, жертва самия себе си, а не другите, и поради тази причина е сред най-строгите съдници на всякакъв тип проява на религиозен фундаментализъм.

Почтеният междурелигиозен диалог способства за развиването на взаимно доверие, подпомага постигането на мир и добри отношения. Църквата полага усилия да направи по-осезаемо на Земята присъствието на „мира свише“. Истинният мир се постига не чрез силата на оръжията, а единствено по пътя на любовта, която „не дири своето“ (срв.1 Кор.13:5). Елеят на вярата трябва да бъде използван за заличаване на рани, не за възпламеняване на нови огнища на омраза.“

Папа Франциск също произнесе слово на конференцията, подчертавайки, че религиите не са проблем, а са част от решението в борбата срещи световния теророризъм: „Като религиозни водачи, ние сме призвани да разобличаваме насилието, което се прикрива под маската на мним сакрален характер“.

След края на форума той се срещна с коптския патриарх Тавадрос II. Двамата духовни водачи подписаха съвместна декларация, в която се казва: „Тайната на възкръсналия Иисус е в основата на нашия път към пълното единение. Още веднъж мъчениците са нашите водители… Когато християните се молят заедно разбират, че онова което ги обединява е много повече от онова което ги разделя. Нашето горещо желание за единство намира вдъхновение от Христовата молитва „всички да бъдат едно“ (Йоан 17:21). Затова нека задълбочаваме нашите корени в единствената апостолска вяра, молейки се заедно, в търсене на общ превод на молитвата на Господ и на обща дата за честването на Пасхата““.

В документа на декларацията се дава решение на въпроса за кръщението при преминаването на членове от едната в другата църковна общност: „Днес ние, папа Франциск и папа Тавадрос II, за да зарадваме сърцето на Господ Иисус, както и сърцата на нашите синове и дъщери във вярата, заявяваме взаимно, с едно сърце и душа, ще се стремим да не се повтаря Кръщението, дадено в едната от нашите църкви, на всеки желаещ да се присъедини към другата църква“.

В последния ден на визитата си в Египет папа Франциск отслужи литургия пред повече от 10 хиляди души на стадиона на военновъздушните сили в Кайро. „Единственият екстремизъм позволен на вярващите е този на милосърдната любов“, бе посланието на папа Франциск към събралото се множество. | bg.radiovaticana.va; zenit.org

Обща молитва за мир в коптската катедрала „Св. св. Петър и Павел“ в Кайро – 28 април 2017 г. Сн.: CNS photo/Пол Харинг

 

 

 

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

Подкрепете сайта

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...