
Този пост започва една седмица след големия празник Света Троица (Петдесетница), на следващия ден след Неделята на Всички Светии. Петровият пост зависи от това, дали рано или по-късно се е чествала Пасха и затова неговата продължителност е различна. Постът винаги свършва на 29 юни, когато Православната Църква отбелязва деня на светите първовърховни апостоли Петър и Павел.
Установяването на Петровия пост може да бъде отнесено към първите векове на християнството. За църковното установяване на поста се споменава още в апостолските правила: „След Петдесетница празнувайте една седмица, а след това постете справедливо е да се радвате, когато приемате дарове от Бога, а след това да постите”.
Този пост се утвърждава, след като в Константинопол и Рим, все още столици на вселенското Православие, били построени храмове на светите апостоли. Освещаването на константинополския храм станало в деня на тяхната памет и от тогава този ден станал голям празник на Изток и Запад. В Православната Църква се утвърдило подготвянето на благочестивите християни с пост и молитва за празника на двамата велики Христови апостоли.
От IV век намираме повече свидетелства за Петровия пост – в творенията на свети Атанасий Велики и св. Амвросий Медиолански. През V век за Петровия пост се споменава от папа Лъв Велики, блажени Теодорит Кирски.
Петровият пост е относително нестрог. В дните освен сряда и петък, на трапезата се разрешава риба.
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Коментари
коментара