Избираме венчавка или пред Бога, или пред държавата
Дискусия "за" и "против" изравняването на религиозния и гражданския брак се разгоря вчера в кабинета. Експертната комисия от Дирекцията по вероизповеданията се събра със специалисти от цели 8 министерства и представители на близо 20 вероизповедания, за да умуват над идеята, която е на движение "Гергьовден".
Да се венчаваме или само пред Бога, или само пред държавата. Това предлага движение "Гергьовден" с идеята да се изравнят гражданският с религиозния брак.
Много свещеници подкрепяли идеята за узаконяване на църковния брак, но пък не искали да се занимават с развода. Божиите хора си давали сметка, че едно е да венчаят младоженците за 15 минути и да приберат съответната такса, друго е да стават арбитри при развод – кой пие, кой бие жена си, кой имал любовница, как да се дели придобитото по време на брака имущество и други ядове.
Още по темата в същия брой:
200 лв. струва сватба с поп
15-20 лв. струва църковният брак според цените на Светия синод. Сватбите в храм в София обаче вървят по 200 лв., съобщи шефът на Дирекцията по вероизповеданията Иван Желев. В същото време подписването в обредната зала е абсолютно безплатно. Младоженците си плащат само за екстри. Ако искат хор да им пее "Менделсон", броят между 50 и 60 лв. Ако музиката звучи от уредба – 20 лв. Напоследък много млади предпочитали да подпишат за няколко минути в ритуалната зала и да свършат останалото в ресторанта. Така в заведенията водещите ритуала обясняват напътствията към двойката пред гостите за 97 лв.
Без двойни стандарти
Али Хайреддин, бивш мюфтия на София
Не трябва да живеем в двоен стандарт. Подкрепям идеята, гледам положително на нея. Гражданският брак е унижаващ човека. Сключването на религиозния брак става пред свидетели и е специален ритуал. В миналото разводите са водени от институцията, която е сключила брака. Сега нещата стоят по друг начин – разтрогването на съюза между хората се решава в съда.
Младите да се кълнат пред България
Сашка Габровска, шеф на Столичния дом за радостни обреди
Категорично съм против тази идея. Това са две различни неща. Едното е клетва пред държавата, другото – пред Бог. Какво затруднява хората да положат клетва пред държавата?
Изравняването на гражданския и църковния брак няма да доведе до повече сватби. Хората, които искат да се женят, просто се женят. През 2005 г. имаме 500 броя повече венчавки в София. През последните 5-6 г. в София стават по 6000 сватби. Кръщенета нямаме от години. Те стават в църквите.
Публикувано във в. Стандарт, бр. 4721, 1 март 2006