Стандарт: Строят наш културен център в бившия монетен двор на папата
Източник: в. Стандарт, бр. 4888
Мястото, на което ще се вдигне сградата, преди сто години е било филиал на монетния двор на Ватикана и в него са се секли папски скуди.
След това го зарязват и запустява, а в момента е обраснало с растения и пълно с изпочупени керемиди, призна създателят на проекта за българския център арх. Бойко Кадинов. Общинският съвет на Рим е дал мястото на концесия за сто години на българо-италианска фондация. Поставено е условие обаче за строежа да се използват старите тухли и керемиди на сградата, така че да се съхрани автентичният вид на градския център.
Точно заради това от каменния паваж на Рим в българското пространство ще се влиза директно на площад с дървен паваж какъвто е имало в България преди сто години. Той ще представлява едновременно площад, театрална зала, галерия в зависимост от това как ще се преобрази сградата в момента. Самата тя е покрита, но на места през покрива преминават високи български дървета, които достигат до втория етаж и правят сянка на хората, които пожелаят да пият кафето си в заведението отгоре.
"Избрали сме дърветата да бъдат туи от Родопите, за да създадат българска атмосфера", каза архитектът. В допълнение под специални стъклени похлупаци ще се съхраняват хербаризирани треви и билки, характерни само за България. Така авторите на идеята смятат да вградят българска атмосфера в сърцето на Рим, без да развалят неговия вид.
"Ще използваме старите тухли и ще ги впишем в гледката, но мислим да направим специални стъклени екрани в стената, по които ще текат думи от текстове на Кирил и Методий, изписани на глаголица. Така най-плътно ще доближим различните времена и религии в едно цяло", казва арх. Кадинов. Денем сградата ще изглежда като направена от обикновени тухли, а вратите към площада ще са отворени.
Вечер стъклените порти ще се затворят и ще се превърнат в екрани, които излъчват реклами на България, български музикални клипове, както и обяви на фирми, които търсят местен бизнес партньор.
"Залата, която сме предвидили в основата, може да бъде място и за театрални постановки, и за изложби, и за бизнес изложения – така че се надяваме от нея да се заинтересуват и фирмите в България и Италия. Напоследък има все повече италианци, които търсят контакти с нашата страна, и се надявам това да не е просто едно място за изложби, а и за реални контакти между фирми от двете държави", каза Кадинов.
Фондацията, която организира строежа, вече има подкрепата на културното министерство.
Преди няколко месеца те са направили специално представяне на родната култура в Италия с участието на Теодосий Спасов и са успели да го убедят да се включи пак. Точно за това има и сглобяема сцена от подвижни модули, която предполага изнасяне на "комедия дел арте", каза арх. Кадинов.