Жалба на Вселенската патриаршия срещу Турция в Европейския съд за правата на човека
Източници: SOP, REOR-Strasbourg
На 2 октомври, за втори път в рамките на десет месеца, Европейският съд за правата на човека в Страсбург ще се произнесе по жалба на Вселенската патриаршия срещу турската държава. Предишния път, през януари 2007 година, Европейският съд осъди Турция да върне сградите на Националното гимназиално училище, най-голямата средна образователна институция на гръцкото малцинство в Истанбул, наброяващо днес около 2-3 хиляди души. Сега спорът се води за гръцкото сиропиталище в Буюк Ада (гръцки – Принкипо), най-големия от Принцовите острови.
Въпросният имот се намира на един хълм и е една от най-големите дървени постройки в Европа. Състоянието му днес е плачевно. На няколко пъти от 2005 година насам Патриаршията търси правата си върху сградата. Развитието на делото по този спор може да придобие характера на юридически прецедент: ако решението бъде произнесено в полза на патриаршията, турските власти ще бъдат принудени да я признаят за юридическо лице. Понастоящем Турция не признава това право на Вселенската патриаршия.
Сиропиталището в Буюк Ада и Националното гимназиално училище, заедно със Семинарията в Халки, са емблемите на борбата на Вселенската патриаршия за възвръщането на правата над имотите на гръцката общност в Истанбул, наброявала стотина хиляди души през двадесетте години на миналия век. Сред недвижимата й собственост са 95 църкви, 20 училища и една болница. Въпреки клаузите на Лозанския договор от 1923 година, признаващи правата й на малцинство, гръцката общност е под постоянен натиск от страна на турските власти, които най-напред закриха нейните образователни, милосърдни и социални институции, а след това конфискуваха сградите под претекст, че са празни. Разграбването се засили след кризата в Кипър през 1974 година, когато Турция реши да конфискува всички имоти, придобити след 1936 година.