Назначен е нов директор на банката на Ватикана
Източник: Дневник
Папа Бенедикт XVI назначи нов генерален директор на Института по религиозни дела (Istituto per le Opere di Religione), по-известен като Ватиканската банка, съобщи ватиканската служба по печата. Банка Ватикана е клон на Римската Курия, административното тяло на Римокатолическата църква. Тя се развива в официална организация през 19 век от неформалната система за Църковни финанси, позната като Peter’s Pence.
Ватиканската банка е основната структура, управляваща папските финанси. Банката е основен играч на световните фондови борси и получава дивиденти от средства, вложени в акции на едни от най-големите транснационални корпорации. Ватиканът притежава пакети акции в италиански банки, а също така поддържа тесни връзки с водещите финансови учреждения в света.
След Втората световна война Институтът по религиозни дела става съпритежател във веригата хотелите "Хилтън" в Италия. В негово владение са и пет квартала във Вашингтон, както и компанията, построила небезизвестния хотел "Уотъргейт", курорти в Мексико, жилищни комплекси в Монреал.
В актива на Ватиканския Институт по религиозни дела влизат още пакети акции от стоманодобивни и селскостопански компании, застрахователни корпорации, обширни площи обработваема земя в Италия (482 хил.ха), Германия (250 хил. ха), Испания и други страни.
Банка Ватикана става успешна и печеливша банка. До 1990-те години банката е инвестирала около $10 милиарда в чуждестранни компании. Част от успеха на банката се дължи на това, че предлага някои незаконни услуги; за 5% банката пере пари на индустриалци или на приближени на Католическата църква.
Скандалът с прането на пари става известен през 1968 г. заради промяна в италианските финансови разпоредби, които осигуряват по голяма прозрачност. За да се предотврати скандал, който би възникнал, ако обществеността научи мащаба на спекулациите и операциите на Банка Ватикана, папа Павел VI назначава Микеле Синдона за папски финансов съветник, който да разпродаде собственост, да премести парите отвъд океана и скрие целия размер на богатството на Ватикана. Синдона е главният виновник за значителния приток на пари, когато започва да пере парите от хероин на престъпното семейство Гамбино (взимайки 50%-ен дял) чрез пирамидалната корпорация "Мабуси". Това пране се осъществява чрез помощта на и на друг банкер, Роберто Клави, който е мениджър на Банко Амброзиано. Интересно е, че и двамата са били членове на Ложа Р2 (масонска ложа).
Когато папа Йоан Павел I става папа през 1978 г., той е информиран за данните за злоупотреба в Банка Ватикана и инструктира кардинал Жан Вилот (папски държавен секретар и глава на Папската курия), за да разследва подробно случая.
Папа Йоан Павел I умира само след 33 дни управление, което води до твърдения, че е бил убит след като е разкрил скандал.
Общоприето е, че папа Йоан Павел I умира от естествена смърт, въпреки че някои медицински експерти вярват, че е починал от белодробна емболия или контра реакция от лекарствата, които е вземал, а не от сърдечен удар, както се казва в официалните съобщения за смъртта му.
Банка Ватикана преминава през три периода на значителна промяна: след 1870 г. със разпадането на Папските държави; през 1929 г. с Латеранските договори установяващи независимия град Ватикана; и последващите катаклизми на Втората световна война. Когато се пише Латеранският договор, една от неговите клаузи предифинира каноническия грях на лихварството, да не означава печалба от заемане на пари, а просто "прекомерно" облагодетелстване. Това дава възможност на Банка Ватикана да стане истинска банка с всички предвидени облаги. Освен това Мусолини дава на Банка Ватикана начален капитал от $80 милиона.
Ето какво става когато пари, власт и религия се преплетат. Сега ми става ясно защо Православната църква постоянно е бягала от властта и защо е останала единствената пазителка на Божествената Истина. И преди си го знаех, но сега съм сигурен, че католицизма си е живо лицемерие.