Папата похвали католико-православните академични връзки

В послание до 10-ия Междухристиянски симпозиум на католици и православни, който изследва делото на св. Йоан Златоуст, папа Бенедикт ХVІ отбеляза, че “икуменическото сътрудничество в академичната сфера допринася за поддържането на устрема към жадуваното общение между всички християни”.
Католико-православният симпозиум, който се провежда тази седмица на гръцкия остров Тинос, е по повод 1600-годишнината от смъртта на св. Йоан Златоуст, един богослов, признат за учител на Църквата и от католици, и от православни.
Папа Бенедикт също така отбеляза неотдавнашните събития по връщането на мощите на св. Йоан Златоуст, които бяха дарени от папа Йоан Павел ІІ на Константинополския Вселенски патриарх в един драматичен жест, целящ да заздрави икуменическите връзки и да даде възможност великият светител – някогашен Константинополски епископ – да бъде “почитан както във Ватиканската базилика, така и в църквата “Св. Георги” във Фенер”.
Пожелания за възстановяване на архиепископ Христодул
Папа Бенедикт ХVІ изпрати също и своите лични пожелания за скорошно възстановяване на предстоятеля на Еладската православна църква архиепископ Христодул, на когото му предстои чернодробна трансплантация в Маями.
Папата каза, че иска да изпрати “наистина специален” братски поздрав на архиепископ Христодул, “пожелавайки му пълно възстановяване на здравето, за да може да поеме отново, колкото се може по-скоро, своето пастирско служение”.
“Аз отправям своите молитви за това”, добави той.
Архиепископ Христодул, който е 68-годишен, е един важен партньор за Ватикана в православния диалог. През 2001 г. именно архиепископ Христодул беше този, който въпреки съпротивата на част от православните свещеници и епископи прие папа Йоан Павел ІІ по време на неговото първо по рода си пътуване до Атина.
Миналата година архиепископ Христодул посети Ватикана и подписа съвместна декларация с папа Бенедикт, в която обещава “плодотворно сътрудничество” и “диалог в истината”.
Негово светейшество Римският папа, за пореден път ми допада и забележете – ТВЪРДЕ.
Е, тази дума, неясна ми
съвсем: „икуменическо..“, доволно яко ме смущава, но това май е повече от простата ми кратуна, която не различава понятията зад думите …
Де бре, някой по-запознат, нека светне празноглавите, като мен, само с няколко думи, читави ли са тези реверанси на добра воля.
В смисъл, не ви ли уподобяват те на някакви дежурни рапортувания, досущ като от времето на Студената война, когато на лице са се размняли топли усмивки (горещи комюникета на Първа страница!), а в действителност са се фабрикували студени оръжия.
Не лъжа.
Звуча шегаджийски, понеже съм смутен от обстоятелството, че аз – палякът обсъждам толкова изявени люде.
Но най-искрено споделям, че папа Бенедикт 16 ми е допадал вече с поне пет свои позиции по важни въпроси, касаещи живеенето по тази благословена от Бога планета.
–––
Приемете с усмивка, умолявам, и бъдете снизходителни към моята наглост, плс!
Gaitan Vejdu, много си готин!!!
Ако наистина не знаеш за какво става дума, бих ти препоръчал да прочетеш книгата „Православие и икуменизъм“ на архим. Серафим Алексиев. Няма по-добра книга по този въпрос. 🙂
за щедрата ласкава оценка и трижди повече за препоръчаната книга! 🙂
Обаче, виж сега …
Проблемът с книгите не се състои в тяхната липса или наличие, а в належащата нужда да бъдат прочетени, че и осмислени подобаващо.
Именно поради това, на мен книгите яко ми образуват нерви и аз всячески ги избягвам, загрижен за здравето свое и това на околните. Щото нервирам ли се, мааани бегай ….
––
Жив бъди, човече, и приеми с усмивка! 🙂