Психическото здраве на новото поколение или въздействието на телевизията върху човешкото съзнание
Източник: CrestinOrthodox.ro
Хората на науката алармират, че се наблюдават тревожни факти във връзка със способностите на човека за насочване на вниманието, концентрацията, хипер-активността, отслабването на умствените възможности, силата за разсъждение. През последните години това се засилва все повече и сред децата и младежите в Румъния. Споменатият синдром се разпростира с тревожна бързина.
“Телевизията” – казва McLuhan, един от най-видните изследователи на медийния феномен, “е боязлив гигант, който в началото навлиза в живота ни дискретно и скромно, но в кратки срокове започва да доминира. Ограничава хоризонта на мисълта и поведението ни, дирижира сънищата ни и най-тайните ни стремежи, поглъщайки все повече от времето ни, за разлика от всяко друго нещо". Със сигурност компютърът, респективно Интернет, са другите фактори с подобен ефект след телевизията.
Дискусиите върху споменатите теми бяха защитени от излезлите от печат книги: “Въздействието на телевизията върху човешкото съзнание” и “Омагьосването (или защо не искаме да се отделим от телевизора)" с автор Виргилиу Георге. Книгите са базирани на проучвания, направени на Запад в последното десетилетие и извеждат като доказателство факта, че много от проблемите на децата, младежите, дори и на възрастните, свързани с психическото здраве, са причинени от контакта с малкия екран.
Г-н Илие Бадеску, професор във факултета по Социология при Букурещкия университет и директор на Центъра за визуална политика и антропология при университета, подчерта, че е тревожна констатацията от тези проучвания, т.е. заставането пред телевизора за няколко минути и оставането там за повече от няколко часа има разпадащ ефект върху мозъчната активност. Заключенията от тази гледна точка са тревожни и плашещи за изследователите от областта на невропсихологиаята. Констатираното въздействие на телевизията при тези, които се заседяват пред телевизора е спиране функциите на лявото полукълбо. Следователно от двете полукълба, в момента, в който се настаним пред телевизора, едното чисто и просто спира. Остава да функционира само дясното полукълбо. По друг начин казано, бета-вълните са доведени почти до нула. Остават да функционират само алфа-вълните, които са свързани със сънищата и с виденията.
В едно социологическо проучване, което включва и времето, прекарано в молитва (включени са хора, които се молят редовно или ежедневно), се констатира, от 16 дневни часа, дарени ни от Бога, 50% са професионални (работно време), 38% е средното ни телевизионно време, 10% – времето, прекарано със семейството, и едва 2% – "религиозното време", тоест времето, посветено на молитва и съсредоточаване.