Новата вяра

Възкресение Христово е празник на надеждата. На този ден човекът не е смъртен, на този ден човекът е безсмъртен. Смъртта е преодоляна: перспективата на разлагащата се плът е заменена с перспективата за вечен живот. Човекът е вече повече от себе си, теозисът го е преобразил.
Но не това е важното, а реакциите на подложилите се на метаморфозата. Всички те, когато говорят за себе си, говорят за ниско самочувствие, за потиснатост, депресия и всякакви там меланхолии, обземали ги всеки път, когато се погледнели в огледалото. След това обаче мрачните настроения напълно изчезват, пред нас се изправят еуфорични, жизнени, пълни с енергия и виталност хора – наистина "пълна промяна“. Надеждата се е върнала при тях: новата вяра е вяра в доброто настроение и в тялото.
Някога меланхолията е била най-уважаваният темперамент, Кант пише за нея, че е необходимото условие за философията, а Ницше я определя като предпоставка за самостоятелно мислене. Днес тя не е предпочитана, днес е низвергната и нежелана: по-добре сангвиничност и еуфоричност, отколкото меланхолия и замисленост: "Край на безпокойството“, "Лошите мисли са лукс, който не можем да си позволим“, "Златните правила: мисли позитивно“; ние сме се отказали от меланхолията, което значи, че сме се отказали от това да мислим самостоятелно. Тялото се е пръвърнало в нашия бог, за него и в негово име сме готови на всичко: най-тленното ни е най-скъпо. Андрей Райчев мисли тялото като "бъдещият главен отвъден, сакрален предмет на глобализираното човечество“. Не зная доколко тялото е отвъдно, но че то е всичкото отсамно – в това съм убеден. И reality-шоута като "Пълна промяна“ и "Да бъдеш секси“ го доказват: ние – поне така искат да ни внушат – нямаме нищо повече, освен своето тяло, тялото е Аз и Аз съм тялото; следователно нямаме оправдания, когато не се грижим за него. И понеже то е материалност, грижата ни не може да бъде друга, освен една-единствена – консумация. Колкото повече консумираме, толкова повече сме тяло, тоест толкова повече сме Аз, личност. Извън собствените си бутове и плешки нямаме нищо друго, което да предложим на света.
Фуко пише в "Думите и нещата“, че човекът вероятно ще изчезне, ще се разтвори като следа по морския пясък. С "Пълна промяна“ и "Да бъдеш секси“ си мисля, че това изчезване вече е започнало…