Лекция на тема: „Теистичната еволюция и християнското богословие“ с лектор богословът Валентин Велчев
Богословът Валентин Велчев отправя покана за лекция на тема: „Теистичната еволюция и християнското богословие“
Теистичната еволюция заявява, че след като е сътворил материята, Бог е вложил в нея способност за самостоятелен възход от по-нисши към по-висши форми на организация на биологичния свят. Радетелите на този възглед са съгласни, че еволюцията като цяло се дължи на естествени причини, т.е. протича по същите механизми, които са застъпени и в дарвиновото учение. От друга страна обаче твърдят, че Божията десница се е намесвала многократно в биологичната история – при подреждането на генетичния код, за скока при възникването на някои по-големи таксономични единици и най-вече – за да запали искрата на човешкото съзнание.
В този дух днес римокатолиците, либералните християни и неоортодоксалните мислители застъпват схващането, че Бог е използвал, направлявал и контролирал процесите на естествената еволюция, за да „сътвори“ вселената, земята и живите същества.
През 1950 г. папа Пий XII обяви еволюцията за „валиден научен подход при изучаване на развитието на хората“. Тезата беше повторена и от папа Йоан Павел II през 1996 г., а наскоро и папа Франциск заяви: „Когато четем за създаването на света в Битие, рискуваме да останем с впечатлението, че Бог е магьосник с магическа пръчка, която е способна на всичко. Но това не е така. Той е създал човеци и ги е оставил да се развиват според вътрешните закони, които е дал на всеки, за да достигнат върха на своя потенциал“.
Папа Бенедикт ХVI обаче се разграничи от подобно становище с думите, че „еволюцията и естественият подбор не са достатъчни, за да обяснят сложността в устройството на света“.
Към неговото мнение в началото на XXI век се присъединиха хиляди учени, които членуват в националните академии на науките на САЩ, Русия, Чешката република, Унгария, Полша, Индия и т.н., а други са професори или изследователи от най-престижните университети и международни изследователски институти във Великобритания, Франция, Финландия, Япония, Хонконг, Израел, ЮАР и мн. др.
Всички те единодушно заявяват: „Поставяме под съмнение твърденията, че случайните мутации и естественият отбор могат да обяснят сложността на живите същества. Необходима е внимателна проверка на доказателствата за Дарвиновата теория… Резултатите от научните изследвания в различни области: космология, физика, биология, изкуствен интелект и пр., получени в последните десетилетия, подлагат на съмнение основния догмат на еволюционизма – принципа на естествения отбор!“
По тези и още много други въпроси, свързани с темата как се отнася концепцията за теистична еволюция към християнското богословие и науката, ще разсъждаваме на 3-ти март (сряда) в залата на Методистката църква в гр. София. Заповядайте, доведете и своите приятели!
Лекцията ще се проведе на 3-ти март (сряда) от 16 до 18 ч. в Обединена методистка църква „Д-р Алберт Лонг“, гр. София, ул. „Георги С. Раковски“ № 86 (срещу сградата на Софийската опера). Вход свободен.
Събитието във ФЕЙСБУК